Proteesimine

Mis on proteesimine?

Proteesimine on hamba või selle osa asendamine konstruktsiooniga, mille valmistamisel osaleb ka laboratoorium.

Mida te pakute?

Me pakume:

  • kombineeritud proteesid

  • büügelprotees

  • sild

  • kroonimine

  • plaatprotees

  • laminaadid

  • laboris valmistatavad täidised (panused)

  • implantaadid ja proteesid implantaatidel

Kui Te olete igemehaiguse või mõnel muul põhjusel kaotanud hamba (hambaid), tuleb kaotatud hammas (hambad) asendada. Sellisel juhul on jäävhammaste asendamiseks üheks ravivõimaluseks hambaimplantaadid.

Mis on implantaat?

Implantaat on n.ö “kunstjuur” lõualuus ja selle külge kinnitatakse puuduv hammas või sildprotees (mitu hammast). Implantaat on ideaalne ravivõimalus hea suuõõne tervisega patsiendile, kes on kaotanud hamba (hambad) igemehaiguse või trauma või mõnel muul põhjusel.

Oma olemuselt on implantaat kõrgtehnoloogiline saavutus. Ta võimaldab asendada puuduvaid hambaid ilma kõrvalhambaid kahjustamata. Selle omaduse poolest erineb ta näiteks traditsioonilisest sildproteesist.

Implantaadil on loomuliku hamba välimus ja patsiendile jääb ka loomuliku hamba tunnetus nii, et võib unustada, et Te kunagi olete hamba kaotanud. Te teate, et Teie enesehinnang oma hammaste suhtes mõjutab Teie enesetunnet nii isiksusena kui ka professionaalsel tasapinnal. Võimalik, et varjate oma naeratust “tühimike” tõttu hambareas. Vahest ei püsi Teie proteesid kindlalt paigas? Võimalik, et Teil pole mugav närida?

Kui Teil on puudu üks või enam hambaid, siis kasutades implantaatide tehnoloogiat, on võimalik taastada välimus ja funktsioon mugavalt ja diskreetselt. Selliselt, et Te tunnete nagu tegu oleks oma loomulike hammastega. Pikaajalised uuringud näitavad jätkuvalt, et regulaarse hoolduse korral kestab ravitumus pikki aastaid.

Joonis 1. Puudub mitu tagumist hammast. Mälumine on häiritud.

Joonis 2. Iga puuduoleva hamba kohale asetatakse tehisjuur. Neile fikseeritakse kroonproteesid.

Joonis 3. Tehisjuurele kinnitatud hambaprotees on kõige kindlam ja pikaajalisem lahendus.

Korduma kippuvad küsimused

Esteetika: hambaimplantaadid näevad välja nagu päris oma hambad. Kuna implantaadid ühilduvad oma luuga, hoiab see ära hammast kinnihoidva luu ja igeme taandumise koormuse puudumise tõttu, mis paratamatult kaasneb sild- või eemaldatava proteesi puhul.

Hammaste säästmine: implantaatide puhul ei ohverdata oma hamba kvaliteeti nagu sildproteeside korral, sest implantaadid ei kinnitu naaberhammaste külge. Seda rohkem Teie oma hambaid jääb puutumata, mis on pikas perspektiivis kasulikum Teie suu tervisele.

Enesekindlus: implantaadid lubavad Teil jälle rääkida ja süüa mugavustunde ja enesekindlusega. Implantaadid võimaldavad ja tagavad Teile vabanemise igasugustest krõksudest ja kriginatest, mida võivad tekitada eemaldatavad koguproteesid. Te võite hüvasti jätta paigalt nihkunud proteesidega ja segadust tekitavate liimide ja pastadega.

Usaldatavusravitulemus implantaatide korral on enamjaolt ettearvatav. Seda ravimeetodit loetakse suurepäraseks võimaluseks taastada kaotatud hambad.

Ideaalne kanditaat selliseks ravimeetodiks on hea üld- ja suuõõne tervisega inimene. Patsiendil peaks olema implantaadi toestamiseks vajalik hulk lõualuud ja parimal juhul peaks teie igemed olema vabad igemehaigustest.

Implantaadid on tihedasti seotud igeme kudedega ja lõualuuga. Seega on parodontoloog selle ala ekspert ja peaks kindlasti osalema implantatsiooni paigaldustiimis. Parodontoloogil on suur osa implantaadi loomuliku välimuse tagamisel.

Teie hambaarst ja parodontoloog peaksid töötama koos, et Teie soovid paremini täituksid.

Kui Te olete kaotanud üksiku hamba, siis asendatakse see ühe implantaadiga. Implantaat asendab mõlemat, nii hamba krooni kui ka juurt.

Kui Te olete kaotanud mitmeid hambaid, siis asendatakse need implantaatide peale toetatud sildproteesidega. Implantaadid asendavad kaotatud hammaste kroone ja osade juuri.

Implantaadil on mitmed eelised teiste hambaasendamise meetodite ees. Lisaks loomulikule välimusele, ei ohverdata ravi käigus defekti kõrval asuvate naaberhammaste tervist. Teine ravivõimalus hammast asendada on naaberhammastele kinnituv sildprotees, mille valmistamise käigus ihutakse tugihambaid väiksemaks.

Kuna implantaat asendab hammast, on ka luu paremini säilitatud. Sildproteesi korral hakkab osa luust resorbeeruma (sulanduma). Implantaat integreerub luuga ja aitab hoida luud.

Pikas perspektiivis on üksik implantaat esteetilisem ja teda on lihtsam puhastada kui sildproteesi. Silla puhul võib ige ajapikku taanduda ja paljastada krooni servad. Samuti ajajooksul ujub minema sildproteesi kinnitustsement, mis tekitab mikroobidel võimaluse hammast hävitada.

Kui Sa oled kaotanud kõik hambad, siis saab neid asendada implantaatidele toetuva kogusildproteesiga või –eemaldatava proteesiga.

Hambaimplantaatidel on mitmed eelised teiste hammast asendavate konstruktsioonide ees. Lisaks loomulikule väljanägemisele ja funktsioonile, kestavad nad suhteliselt pikaajaliselt.

Implantaatidele toetuvad sillad ja proteesid on stabiilsemad ja mugavamad ning säilitavad Sulle loomuliku ärahammustamise ja mälumise võime.

Lisaks asendavad implantaatidele toetuvad proteesid ka mõningate hammaste juuri ja hoiavad sellega ära luu sulandumise, mis toimub tavaliste proteeside puhul. Implantaadid ühilduvad tihedalt lõualuuga ning säilitavad luu hulka ja hoiavad selle terve.

Pikas perspektiivis on üksik implantaat esteetilisem ja teda on lihtsam puhastada kui tavalisi proteese. Luu taandumine, mis kaasneb tavaliste proteesidega, vähendab lõualuu hulka ja tekitab “sissekukkunud” naeratuse. Samuti ei saa tavaliste proteesidega kõiki sööke mugavalt süüa.

Implantaatidega ravi edukuse võti on lõualuu hulk ja kvaliteet implantatsiooni piirkonnas.

Ülalõua tagumine piirkond on kõige keerulisem ala allesjäänud luu hulga ja kvaliteedi ning põskkoopa põhja läheduse tõttu. Põskkoopa põhja tõstmine on võimalus saada juurde implantatsiooniks vajalikku luu hulka.

Põskkoopa põhja tõstmiseks ja uue luu moodustamiseks on arendatud erinevaid tehnikaid. Kõige sagedamini kasutatakse moodust, mille puhul tehakse kirurgiline lõige suu kaudu põse alla ja paljastatakse luu. Seejärel lõigatakse luust väike ringikujuline tükike. See tükike lükatakse põskkoopa alla nagu lükanduks ja tekkinud tühimik täidetakse luud tekitavate materjalidega. Sinu parodontoloog selgitab ja valib Sinule sobivamad materjalid ja tehnikad.

Lõpuks lõige suletakse ja lastakse kudedel paraneda. Sõltuval Sinu individuaalsetest vajadustest, võtab luu moodustumine aega keskmiselt 12 kuud, ennem kui saab implantaate paigaldada. Peale implantaatide paigaldamist on samuti paranemise periood. Mõnikord kasutatakse tehnikat, mille puhul tõstetakse põskkoopa põhja samaaegselt asetatakse ka implantaadid.

Põskkoopa põhja tõstmine suurendab võimalust edukaks raviks. Patsiendid tunnevad protseduuri ajal vähest ebamugavust.

Implantaatidega ravi edukuse võti on lõualuu hulk ja kvaliteet implantatsiooni piirkonnas.

Igasugused deformatsioonid lõualuus võivad tekitada olukorda, kus puudub implantatsiooniks vajalik luu hulk. Sellise olukorra parandamiseks tehakse operatsioon, mille käigus vabastatakse ja paljastatakse lõualuu defekti piirkonnas (tõstetakse ige luuharjast eemale) ja täidetakse defekt patsiendi enda luu siirdega või luud moodustavate ainetega ja kujundatakse vajalik luuhari.

Seejärel suletakse haav ning antakse kudedele aega paraneda. Sõltuvalt Teie individuaalsetest vajadustest, võtab paranemine keskmiselt aega 12 kuud. Seejärel võib asetada implantaadid. Teatud juhtudel võib implantaadid asetada luu siirdamisega samaaegselt.

Lõualuu kujundamine parandab oluliselt Teie välimust ja suurendab võimalust edukaks raviks. Luu kujundamine aitab tõsta hambaravi esteetilisust ja funktsiooni. Parodontoloog tutvustab Teile võimalikke materjale ja aitab valida sobivat ravimeetodit.