Igemete ravimisvõimalused

Mittekirurgiline ravi (MKR)

MKR eeliseks on see, et selline ravimeetod on kõige odavam ja kõige vähem sekkuv. MKR seisneb tavaliselt ladestuste eemaldamises hammastelt (mikrobiaalse biokile ja hambakivi eemaldamine juure pindadelt) ja juurepindade silestamises (mikroobide mürkainete eemaldamine juurepindadelt igemetaskutest ja –vagudest). Samuti manustatakse selle ravi käigus paikseid antibiootikume või antiseptikume. Ravi üheks osaks on ka patsiendi immuunsuse kohandamine, sõltuvalt konkreetsest haigusloost.

Paljude patsientide abistamiseks piisab ainult MKR protseduuridest ja nad ei pruugi vajada kirurgilist ravi. Kuid leppima peab faktiga, et igemehaiged peavad käima regulaarsetel järelkontrollidel ja profülaktilistel visiitidel.

Mittekirurgilisel ravil on ka teatud piirid. Mõningatel juhtudel, kui ei saavutata igemete tervist, tekib vajadus kirurgiliste protseduuride järele. Igemekirurgia aitab taastada haiguse poolt kahjustatud hamba kinnituskudede anatoomiat ja taastab patsiendi võimaluse pidada vajalikku suuhügieeni.

 

Igemekirurgia

Kui sul on diagnoositud parodontiit, siis parodontoloog võib soovitada igemelõikust. Igemelõikused on vajalikud juhul, kui parodontoloog on leidnud, et hammast ümbritsevad koed ei ole tervenenud ja neid ei saa taastada mittekirurgilistel meetoditel.

Järgnevad neli meetodit on kõige sagedamini kasutatavad:

Igemetaskute vähendamine

Sinu ige ja luu peaksid tihedalt ümbritsema hammast, nagu kõrgekaelusega sviitri kaelus ümber kaela. Põletiku korral koed hävivad ja tekivad igemetaskud. Ajajooksul need taskud süvenevad ja mikroobide asustutmiseks tekib avaram ruum. Kui mikroobid on hamba pinna asustanud, siis nad paljunevad ja levivad sügavamale igeme kudedesse. Sügavamad igemetaskud koguvad omakorda rohkem mikroobe ja selle tagajärjel jällegi hävivad igemekoed. Kui luu on kriitiliselt hävinud, on vajalik hammas eemaldada.

Teie parodontoloog mõõdistab igemetaskute sügavuse. Teatud sügavusest alates tekib vajadus igemetaskute vähendamise protseduuri järgi, kuna sügavat taskut ei ole võimalik ise puhastada koduste hügieenivõtetega ja ka rutiinse mehaanilise ravi käigus. Selle protseduuri käigus arst voldib igeme lahti ja eemaldab haigust tekitavad mikroobid ennem kudede tagasi asetamist. Ebaregulaarsed luuservad silendatakse, et kaotada mikroobide pesitsusalad. See aitab kudedel paremini uuesti tervele luule kinnituda.

Mis on selle protseduuri eelised?

Taskute sügavuse vähendamine ja seal elavate mikroobide eemaldamine hoiab ära kudede edasise hävinemise haiguse ägenemisel ja aitab säilitada tervet hammaskonda. Ainult mikroobide eemaldamisest ei piisa haiguse edasist kordumist. Sügavaid taskuid pole võimalik Teil endal ega ka arstil puhastada. Seetõttu tekib vajadus, taskute sügavuse vähendamise järel. Igemetaskute vähendamine kombineeritult Teie igapäevase hügieeniprogrammiga ja ka regulaarse säilitava raviga suurendab Teie võimalust säilitada oma hammaskonda ning vähendab riski üldhaigusteks, mida ravimata parodontiit põhjustab.

Regeneratiivsed protseduurid

Sinu ige ja luu peaksid tihedalt ümbritsema hammast, nagu kõrgekaelusega sviitri kaelus ümber kaela. Põletiku korral koed hävivad ja tekivad igemetaskud. Lõpuks, kui liiga palju luud on hävinud, tuleb hammas eemaldada.

Kui Teie hammast ümbritsev luu on hävinud, siis parodontoloog võib soovitada luu taastamist. See protseduur võib protsessi muuta ja aidata taastada hävinud luu ja igemekoed.

Selle protseduuri käigus arst voldib igeme lahti ja eemaldab haigust tekitavad mikroobid. Protseduuril kasutatakse membraane (filtreid), luu siirdeid või kudede tekkimist stimuleerivaid valke, mis aitavad Sinu kehal taastada hävinud koed.

Kudede taastamiseks on mitmeid võimalusi, parodontoloog aitab valida Sulle sobivamat meetodit.

Mis on selle protseduuri eelised?

Eemaldada olemasolevad mikroobid ning taastada luu- ja igemekoed. See vähendab igemetaskute sügavust ja taastab hävinud koed. Igemetaskute vähendamine kombineeritult Teie igapäevase hügieeniprogrammiga ja ka regulaarse säilitava raviga suurendab Teie võimalust säilitada oma hammaskonda ning vähendab riski üldhaigusteks, mida ravimata parodontiit põhjustab.

Krooni pikendamine

Terved igemed on igasuguse ulatusliku hambaravi, proteesimise ja ortodontia alustala. Esteetiline kirurgia aitab taastada või tekitada ideaalset igemejoont. Parodontoloog saab aidata parandada Teil igemetega naeratust juhul kui hambakroonid tunduvad liiga lühikesed. Probleem võib olla selles, et hambakroonid on normaalse pikkusega, kuid kaetud liigselt igemekoega. Sellisel puhul kasutatakse kroonipikendamise protseduuri.

Selle protseduuri käigus modelleeritakse ümber igeme ja luukude selliselt, et paljastuks rohkem hamba loomulikku krooniosa. Protseduuri võib teostada ühe- või mitmete hammaste ulatuses. See protseduur aitab välja tuua Teie kaunist ja avalat naeratust.

Teie hambaarst või parodontoloog võib Teile soovitada krooni pikendamist ka hambaravi või kosmeetilistel põhjustel. Mõnikord on hammas lagunenud sügavale igeme alla või ei ole piisavalt hambakudesid, et teha hambakrooni või silda. Hamba vabastamine igemest ja luust võib neid probleeme lahendada.

Mis on selle protseduuri eelised?

Ei ole vahet, kas kroonipikendamist teostatakse esteetilistel või funktsionaalsetel kaalutlustel, patsient võidab mõlemas punktis: kaunis naeratus ja paranenud igemete tervis. See omakorda on võti ilusaks naeratuseks, söömisel ja rääkimisel- enesekindlus ja mugavus.

Pehmete kudede siirdamine

Võimalus on teostada teatud protseduure, mis aitavad peatada edasisi igemeprobleeme, nagu igeme allavajumine. Samuti on võimalik muuta igemejoont ja sellega parandada esteetikat.

Paljastunud hambajuur on igeme allavajumise tagajärg. Võimalik, et Sa soovid parandada oma naeratust läbi juurepindade peitmise, juhul kui hambad näevad liiga pikad välja. Vahest väljanägemine häirib sind vähem, kuid probleem on hoopis paljastunud juurepindade tundlikkuses külmale ja kuumale, söögile ja joogile.

Sinu ige võib olla allavajunud erinevatel põhjustel nagu liiga tugev harjamine või parodondi haiguste tagajärjel. Sina ei pruugi ise põhjuses kindel. Enne ravi saab arst aidata välja selgitada põhjuse. Kui allavajumise põhjus on välja selgitatud, siis saab siirdada pehmeid kudesid ja parandada defekti. See protseduur hoiab ära luu ja igeme edasist taandumist.

Pehmete kudede siirdeid kasutatakse juurepinna katmiseks või uue igemekoe moodustamiseks kohtades, kus on toimunud ulatuslik allavajumine. Selle protseduuri käigus parodontoloog võtab igemekudet sinu suulaest või mõnest teisest doonorpiirkonnast ning katab sellega juurepinna. Protseduuri võib teostada ühe või mitme hamba piirkonnas.

Mis on selle protseduuri eelis?

Pehmete kudede siirdamine võib ära hoida edasist igeme allavajumist ja luu hävimist. Sellest on abi juurepinna kaitsmisel igasuguste kahjustuste ja kaariese eest. See protseduur võib vähendada hammaste tundlikkust ja parandada esteetikat. Ei ole vahet, kas pehmete kudede siirdamist teostatakse esteetilistel või funktsionaalsetel kaalutlustel, patsient võidab mõlemas punktis: kaunis naeratus ja paranenud igemete tervis.ent võidab mõlemas punktis: kaunis naeratus ja paranenud igemete tervis. See omakorda on võti ilusaks naeratuseks, söömisel ja rääkimisel- enesekindlus ja mugavus.

Laserite kasutamine igemeravis

Laserküretaaž on alternatiivseks võimaluseks igemekirurgiale. Protseduuri eesmärk on igemetaskust põletikulise koe eemaldamine. Peenike laserfiiber viiakse igemetaskusse. See hävitab kahjulikud osakesed, mis tekitavad põletikku. Patsiendile on protseduur vähem traumaatiline ja valulik kui tavaline igemekirurgia. Laserravi järel ei jää õmblusi ega veritsust. Taastumine on kiire, kuna laserravi sulgeb vere-ja lümfisooned ja närvi lõpmed. Peale protseduuri saate vabalt sõita autoga ja pöörduda tagasi tööle.

Laser

Igemetasku mikroobide vähendamine lasermeetodil

Igeme haigused on olemuselt hammast ümbritsevate igemete mikroobide poolt tekitatud põletik. Igemetasku mikroobide vähendamist laservalguse abil nimetatakse ka igemetaskute dekontaminatsiooniks. Tänapäeval ei ravita igemehaigusi ainult mehaaniliste ärritajate ja haigestunud kudede eemaldamise läbi. Põhirõhk on põletiku ravil. Põletiku ravi põhineb igemetasku mikroobide vähendamisel. Seda silmas pidades soovitame me kõikidel patsientidel oma igemeid dekontamineerida dioodlaseriga oma hammaste ja igemete hooldusprotseduuride käigus.

Seda alljärgnevatel põhjustel:

1. Vähendamaks või vältimaks pisikute sattumist üldvereringesse

Professionaalse hammaste ja igemete puhastuse käigus võib enamusel patsientidel ige mõningatest kohtadest veritseda. Meie kõigi suuõõnes esinevad mikroobid (haigustekitajad), mis igemeravi protseduuride käigus võivad sattuda vereringesse ja mõnikord kinnituda meie keha nõrgestatud piirkondadesse, nagu näiteks kahjustatud südameklapid või kunst puusa- või põlveliigesed jne. Tavaliselt saavad sellised patsiendid enne protseduure ka profülaktilisi antibiootikume, et vältida kahjustuste tekkimist nendesse piirkondadesse. Viimased uuringud näitavad, et suuõõne haigustekitajad on seotud arvukate teiste haigustega, nagu südame- veresoonkonna haigused, reumatoidartriit, madala sünnikaaluga lapsed ja diabeet. Patsientidele on igati kasulik, kui me vähendame või hoiame ära mikroobide sattumist üldvereringesse.

2. Vähendamaks ristsaastumist.

Dekontaminatsioon vähendab võimalust, et pisikud ühest haiguskoldest kanduksid üle teise suuõõne piirkonda.

3. Hävitamaks parodondi haigusi põhjustavaid mikroobid.

Seeläbi saab peatada infektsiooni enne, kui see põhjustab füüsilist kudede hävingut või luukadu teie hammaste ümber.

4. Vähendame vajadust kasutada süsteemseid antibiootikume.

Laser dekontaminatsioon vähendab tõhusalt mikroobide arvu igemetaskus. See protseduur on paikne ja ei oma kõrvalmõju kogu organismile. Alternatiivseks võimaluseks on süsteemsete antibiootikumide kasutamine. Antibiootikumid aga ei toimi ainult paikselt ja omavad ebasobivaid süsteemseid kõrvaltoimeid. Samuti antibiootikumida sage kasutamine tekitab ravile allumatuid mikroobe.

Laser dekontaminatsiooni protseduur on valutu ja kestab tavaliselt 10 – 15 minutit. Soovitame väga kasutada seda ravi võimalust oma igemeravi protseduuri osana.

Laserbiostimulatsioon

Mõnikord ei taandus punetus ja veritsus vaatamata heale suuhügieenile ja suitsetamisest loobumisele. Laseriga on võimalik stimuleerida igeme koe rakke uuenema. Selline biostimulatsioon kiirendab rakkude ainevahetust ja seeläbi põletik taandub. Protseduur ei ole valus ja ei nõua tuimestamist. Seda ravi võimalust võib kasutada iga igemeravi protseduuri ühe osana.